O ciałach i organach…

1 października tego roku zakończy swoją działalność Rada Wydziału Inżynierii Lądowej jako organ kolegialny uczelni. Zastąpi ją Rada Dyscypliny Naukowej. Czy i co zastąpi radę wydziału? Podobno ma to być bliżej jeszcze nie zdefiniowane ciało kolegialne. W mojej głowie powstało więc naiwne pytanie – jakie są różnice między ciałem a organem. W medycynie ciało składa się z organów, można powiedzieć, że jest sumą organów. A w życiu? Na temat ciał kolegialnych znalazłem tylko taki tekst w Internetach. “Ciałami kolegialnymi na Uczelni są m.in.: Kolegium Rektorskie, komisje rektorskie, komisje uczelniane.” Czyli ciało kolegialne to coś mniej niż organ. No bo organem uczelni jest na przykład Senat. Jeśli Radę Wydziału zastąpi Rada Dyscypliny Naukowej to będziemy mieli ciało kolegialne typu rektorska lub senacka komisja ds. wydziału inżynierii lądowej, taki sobie klub dyskusyjny i wentyl bezpieczeństwa w jednym. Ciało to będzie mogło oczywiście powoływać swoje dodatkowe robocze ciała, podkomisje i inne cuda wianki. Czy dalej będzie istniało ciałko kolegialne zajmujące się finansami?