Usługi informatyczne

Dlaczego nagle wzięło mnie bladym świtem do pisania na ten temat? Zacznę dla bezpieczeństwa własnego i sprawy od pisemnego oświadczenia. Jestem absolutnie zadowolony z aktualnych usług informatycznych na naszym wydziale. Spokojnie, nie pisze tego tekstu dla tego oświadczenia. Wszystko ze mną jest w porządku. Nie jestem zadowolony z zakresu tych usług. Zakres może być rozumiany dwojako. Po pierwsze to liczba różnych usług, czyli zakres ilościowy. Po drugie zakres to stopień wsparcia dla użytkowników.
Przyganiał kocioł garnkowi? Sam prowadząc portal edukacyjny świadczę usługę informatyczną. Od strony technicznej wspierają mnie informatycy – bez nich nic by nie było a nawet jakby zaistniało to zaraz by się rozsypało. Ponowię deklarację – ze mną jest wszystko w porządku! Wiem, ile czasu kosztuje aktualizacja oprogramowania serwera i aplikacji! Tak więc technicznie wszystko jest OK, ale brakuje codziennego dopieszczania portalu i jego użytkowników. Brakuje, bo nie ma na to po prostu czasu. Ja go nie mam jako tzw. pracownik naukowo-dydaktyczny, nie mają informatycy, bo w sieci jest za dużo usług i serwisów o wyższym priorytecie.
To co, kolejny raz sytuacja jest beznadziejna i możemy sobie porozmawiać? Sądzę a nawet jestem głęboko przekonany, że na wydziale jest niezbędna osoba, która będzie “ogarniać” różne serwisy. Jest ich już dużo, a jeśli dodamy zadania związane z różnorodną sprawozdawczością to wręcz bardzo dużo. Do obsługo wielu z nich niezbędne są jak w przypadku repozytorium określone kompetencje, bo jak inaczej wytłumaczyć sytuację, w której większości publikacji nie ma w bazie? Czeka nas kolejna potyczka z aplikacją do ewaluacji wydziału i inne tego typu przyjemności. może więc czas na zmiany. Mądre zmiany…
Przed ośmiu laty byłem współautorem a może autorem (mam nadzieję, że Orwell tego nie będzie zmieniał…) nazwy dział projektów i wdrożeń informatycznych. Były dwa duże projekty za 20 milionów, wdrożono wiele, najwyższy czas pomyśleć o trzeciej nóżce czyli usługach. Mądre zmienianie przez poszerzanie? Dział projektów, wdrożeń i usług informatycznych? Czyż nie brzmi to dumnie!