Wstrząs poznawczy

Wczoraj ku mojemu zdziwieniu usłyszałem, że jedną z podstawowych przyczyn niepowodzeń Studentów na pierwszym semestrze jest brak czasu (na uczenie się). Co roku, od bardzo wiele lat przeprowadzam na pierwszym semestrze ankiety, w których pytam się między innymi o czas poświęcony na naukę podstaw informatyki poza zajęciami.
czas
Powyższe dane umieściłem w arkuszu. Ponieważ odpowiedzi dotyczyły przedziałów a nie konkretnych wartości przyjąłem do obliczeń wartości średnie i policzyłem sumaryczny czas pracy poza zajęciami. Wynosi on 21 godzin.
ects
Pozwalam sobie przypomnieć wszystkim Studentom, że “1 punkt ECTS odpowiada zatem 25-30 godzinom pracy statystycznego, przykładnego studenta“. Przedmiot podstawy informatyki to 3 punkty ECTS czyli 75 do 90 godzin pracy. Na ćwiczenia jest przeznaczonych 30 godzin, na wykłady 15. W sumie daje to 66 godzin. Patrząc realistycznie, ponieważ zdecydowana większość z Was nie uczęszcza na wykłady jest to 55 godzin a nie 75-90 godzin. Czyli nie przeciążam Was, Drodzy Studenci, nadmiernie pracą, uczeniem się. Sygnalizowany brak czasu na uczenie się jest być może problemem, ale nie wynika on z nadmiernych obciążeń podstawami informatyki.
suma