Kohorty i sloty dla idioty…

W najświętszych oczekiwaniach nie przypuszczalnym, że w Wieli Czwartek 2021 czekać nas będą tego rodzaju niespodzianki. Jakoś tak przed dziewiątą moja zona dowiedziała się, że jej rocznik ma skierowania w systemie na szczepienia. O tym, że nie był to żart świadczyły osoby, które zapisały się na konkretne daty. Portal pacjent.gov.pl nie działał, a ja cały upojny dzień spędziłem na śledzeniu sprawy. Zwieńczeniem była konferencja kolegi pełnomocnika od szczepień o godzinie 13:30. Wszystko oczywiście jest super – zawiódł system. Uczę się do końca życia. Co ja się będę tłumaczył studentom – zawiódł system! A do dymisji się nie podam bo jestem najwspanialszy. I używam takich wspaniałych terminów jak kohorta czterdziestolatków i sloty. Swoją drogą słowo slot tak jak sort stało się w ostatnich latach słowem kluczem. Kohorty i sloty dla idioty… Chyba zacznę używać fejsa i twittera! Najciekawsze komentarze cytowały… Piłsudskiego. Kury wam szczać prowadzać a nie robić politykę… Dopisuję jeszcze dwa: pierdel, serdel burdel i naród wspaniały, tylko ludzie […]. I jedno powtarzające wezwanie – oddalcie się.

Na podsumowanie jeszcze słowo o terminie wytrychu. Awaria systemu, zawiódł system, błąd systemu. Magiczny system… Magia systemów. Magia błędów. Moi studenci z pierwszego semestru wiedza doskonale, że nie akceptuję tekstów – komputer coś źle zrobił, policzył… Sam komputer to blacha, krzem i trochę drutów. Jest głupi jak but z lewej nogi. Programy komputerowe mają w sobie zapisaną mądrość i wiedze ich twórców. Jak idiota oprogramuje złe wzory to użytkownik uzyska złe wyniki. To chyba proste. Ale programy (systemy) testuje się, sprawdza. Oczywiście w każdym programie jest jeszcze jeden błąd! Ale lwia, zdecydowana większość błędów to wynik złego ich użytkowania. Albo wydaje się nam, że program coś zrobi albo podajemy złe dane. Kropka. Wiedzą to moi studenci. Warto, żeby dowiedział się kolega pełnomocnik. Tekst o błędzie, awarii, usterce systemu to zwykłe mydlenie oczu.!