Konkurs…

Dosyć dużo pisałem ostatnio o kwestiach finansowych, o płacach naukowców, nauczycieli, lekarzy. Ktoś może powiedzieć, że piłowałem gałąź, na której siedzę. Bynajmniej! W obecnych czasach próba ukrywania informacji, udawania, że jest inaczej niż w rzeczywistości to paranoja. Na uczelniach, czyli tutaj, jest jak jest i wszyscy o tym dobrze wiemy. Wiedzą także Studenci, czyli kandydaci do podjęcia pracy na uczelni w charakterze asystenta naukowo dydaktycznego.
Trwa kolejna odsłona konkursu w Zespole Technologii Informatycznych. Czym mogę zachęcić kandydatów? Na pewno nie wysoką pensją. Ale pieniądze to przecież nie wszystko. Mam świadomość, że piszę to do ludzi młodych, którzy chcą mieć własne mieszkanie, do czego potrzebne są pieniądze… Piszę te słowa w sytuacji, gdy w budownictwie znowu jest mnóstwo pieniędzy do “przerobienia”, co oznacza olbrzymie ssanie na rynku. Może jednak wśród absolwentów są osoby, które lubią z jednej strony odkrywanie nowego i nieznanego a z drugiej przekazywanie wiedzy innym.
Co mogę obiecać? Z jednej strony sprawnie prowadzoną dydaktykę w dobrze zorganizowanym zespole. Nikt nie będzie musiał przygotowywać swoich materiałów do ćwiczeń – wszystkie pomoce dydaktyczne są wspólne, zespołowe. Z drugiej zaś możliwość rozwoju naukowego w szeroko rozumianym obszarze metod obliczeniowych w budownictwie zrównoważonym. Co ten obszar obejmuje? Stacjonarny i niestacjonarny przepływ ciepła, metody optymalizacyjne, Green BIM, modelowanie i symulację energii budynków wraz z walidacją i weryfikacją modeli obliczeniowych.