Szef Rady Medycznej przewiduje…

Pan Profesor Horban, Szef działającej przy Premierze Rady Medycznej nie jest ekspertem z mojej bajki. Pamiętam zbyt dobrze jego specyficznie optymistyczne wypowiedzi podczas drugiej i trzeciej fali, które nijak się nie sprawdziły. Teraz kilka dni temu Pan Profesor Horban rozmawiał z RMF FM. To co powiedział zmroziło mnie. I nie chodziło tu o liczbę zakażeń na poziomie 10-15 tysięcy dziennie, znacznie mniej niż w prognozach ICM i MOCOS. Zacytuję inne zdanie, które powoduje, że patrzę ze strachem na nadchodzacy semestr. “Największym problemem zdaniem prof. Horbana są wciąż zakażenia wśród osób w wieku 60-70 lat. – Tutaj odsetek zgonów wśród osób wymagających hospitalizacji jest olbrzymi. Śmiertelność sięga 40 proc.” Powtórzę raz jeszcze – jedyną szansą jest poza oczywistym szczepieniem, dezynfekcją i maseczkami dystans i ograniczenie liczby kontaktów. Ogarnia mnie śmiech jak słyszę, że aby zapobiec zakażeniu będą wietrzone sale. Jak gromadzimy na sali 10-20-30 osób to prosimy się o nieszczęście. Dodatkowo trzeba tu wziąć pod uwagę dojazd. 31 sierpnia w metrze i pociągu był ścisk i dominował brak maseczek.

Na uczelniach alternatywą jest to mityczne prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, które od dawna z powodzeniem uprawia Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo Hutnicza. Ja od lat jestem do tego przygotowany – konsekwentnie nie jest do tego przygotowana moja uczelnia. I co więcej przez minione półtora roku nie zrobiono nic, aby się do tego przygotować. No bo trudno za takie przygotowanie uznać zainstalowanie uczelnianego Moodle – analogiczny jest na wydziale od 2009 roku – ani wykorzystanie MS Teams. Zdecydowałem się! Choć na mojej uczelni nie ma jakichkolwiek regulacji dotyczących prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wystąpię tak jak na AGH do Dziekana o zgodę na prowadzenie zajęć w ten właśnie sposób tak po prostu bez trybu, w trosce o własne zdrowie i życie.