Body of Knowledge

Wszystkim wydziałowym decydentom i władcom, dyrektorom, kierownikom, komisarzom i reformatorom opracowującym Reformę n.0 gdzie n>2 dedykuję Body of Knowledge. Jeśli patrzymy na świat zachodu i jest on dla nas werbalnym wzorcem, do niego chcemy równać naukowo to spróbujmy także spróbować dorównać zachodowi edukacyjnie. Oczywiście różnica między ASCE a PZiTB jest taka jak między kamieniem węgielnym a węglem kamiennym ale może warto choćby spróbować coś zrobić na poziomie tego całego pięknego i fascynującego kraju…

List JMR PW do Wspólnoty Uczelni

List JMR PW do pracowników, studentów i doktorantów PW pochodzi z 4 października 2018. Dziś pozwolę sobie przypomnieć trzy zdania z tego dokumentu.

Jednym z ważnych założeń Ustawy 2.0 jest przyporządkowanie kierunków studiów do dyscyplin naukowych. Nie znaczy to jednak, że kształcenie stanie się na Politechnice Warszawskiej drugorzędne do badań naukowych – przeciwnie, kształcenie jest i pozostanie głównym zadaniem uczelni. Powiązanie kierunków studiów z dyscyplinami naukowymi ma jednak sprzyjać podnoszeniu jakości kształcenia, m. in. poprzez wprowadzanie innowacyjnych form kształcenia.

Plan Ryszarda nie przewiduje zwolnień!

Reforma 2.0 nawet nie stanęła na radzie, więc niby nie ma tematu, ale… Coś po tej próbie pozostało w powietrzu! No bo skoro podpisaliśmy zobowiązanie do zwrotu kasy tak po 300 tysięcy rocznie to skądś te pieniądze trzeba wziąć. Powtarzam kolejny raz i do znudzenia – jeśli redukujemy 20 pracownikom pensum o 20% czyli 48 godzin na prowadzenie niezwykle istotnych dla gospodarki narodowej badań co daje łącznie 960 godzin czyli cztery etaty to powstają nadgodziny w tej wysokości, na które muszą się znaleźć dodatkowe fundusze, jeśli odpowiednie części etatu nie zostały opłacone z projektów czy też grantów.
Skoro społeczność wydziału nie chce zwiększania liczebności grup, co jak wszyscy wiemy oznacza z jednej strony obniżkę jakości kształcenia a z drugiej wykonywanie większej pracy za tę samą płacę i nie chce reformy programu studiów prowadzonej na szybko to będą… zwolnienia.
Przypominam wszystkim – plan Ryszarda dla wydziału nie przewidywał żadnych zwolnień a jedynie zdroworozsądkową racjonalizację kosztów dydaktyki. Przypominam moje słowa – “kształcimy za bogato”. Za bogato, czyli przy malejącej liczbie studentów na drugim stopniu mamy za dużo specjalności i specjalizacji co skutkuje bardzo małymi grupami.
Przypominam kolejny raz, że liczba godzin zlecanych dla grupy gdzie jest 5 osób jest taka sama jak dla grupy, gdzie jest 15-20 osób!
Jeśli więc z trzech grup po 5 osób zrobimy jedną 15 osobową to przy założeniu, że jest 25 godzin zajęć w tygodniu to oszczędność wyniesie: 2x25x30=1500. Są dwa rodzaje studiów, a zajęcia odbywają się jednocześnie na pierwszym i drugim roku – oszczędności wyniosą więc co najmniej 3 tysiące godzin! A jest to lekko licząc 12 etatów!

Wykaz wydawnictw naukowych

Postaram się być w tym wpisie mało emocjonalny, choć nie będę ukrywał, że nie będzie to łatwe. Lista wydawnictw drugiej kategorii, tych za 80 punktów, zawiera 500 pozycji. Większość to oczywiste oczywistości, czyli oficyny uczelni i instytutów, zaczynające się od słów kluczy: akademia (3-38), instytut (143-235), politechnika (291-304), uniwersytet (377-416) co łącznie daje 183 pozycje czyli 36.6% całości. Reszta jest dla mnie osobiście porażająca dlatego, że przedstawiciele nauk technicznych i ścisłych poza Wydawnictwem Naukowym PWN i swoimi macierzystymi nie mają gdzie publikować monografii. Owszem, zostaje Springer, Elsevier i Pergamon Press – wszystkie po 80 punktów. Za tyle samo co publikacje w takich filarach polskiego, narodowego rynku wydawnictw naukowych jak:

  • 094 Dom Wydawniczy i Handlowy Elipsa
  • 118 Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego
  • 120 Fundacja Kultura Miejsca
  • 122 Fundacja Terytoria Książki
  • 275 Oficyna Wydawnicza Impuls
  • 351 Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas
  • 355 Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana
  • 440 Wydawnictwo Alethea
  • 441 Wydawnictwo Avalon
  • 442 Wydawnictwo Austeria
  • 443 Wydawnictwo Bellona
  • 486 Wydawnictwo Vocatio
  • 491 Wyższa Szkołą Policji w Szczytnie

Oczywiście, choć jestem jedynie przedstawicielem tak zwanej inteligencji technicznej popieram rozwój humanistyki. Mam tylko jedną drobną wątpliwość – gdzie mają publikować swoje monografie naukowe na przykład o elektromobilności i o tych milionach elektrycznych samochodzików przedstawiciele nauk technicznych?