Emerytura+

Nie będę ukrywał, wzruszyłem się do łez pomysłem Emerytura+ i głęboką troską o los ludzi, którzy uczciwie przez całe życie pracowali dla dobra Polski, która jest podobno sercem Europy. Nowa piątka+ i emerytura na poziomie 30% pensji. Żart, kpina czy może badanie granic ludzkiej wytrzymałości? Na pozycji czwartej nowej piątki+ są starsi i słabsi, czyli ja. A ja za ten przejaw miłości mówię moje szczere i serdeczne dziękuję.

5+

Emerytalna bomba tyka…

Ten wpis jest uzupełnieniem odpowiedzi na pytanie o trzy liczniki. Kilka dni temu ukazał się artykuł Emerytalna bomba tyka. Najbardziej porażająca jest infografika pokazująca, na jakie emerytury możemy liczyć. Jesteśmy w stopie zastąpienia liderami. Wyprzedziliśmy nawet Rumunię!

stopa

Bo moje miasto to Wołomin…

Od ponad dziesięciu lat mieszkam w Wołominie w strategicznym miejscu – blisko lasu i cmentarza. Przez te lata przeżyłem wiele. Najpierw były podróże starymi i zatłoczonymi pociągami Kolei Mazowieckich po zdezelowanych torach. Cudem było jak pociąg odjechał punktualnie… Potem było kilka lat Armagedonu związanego z remontem torów. Od kilku lat podróż do Warszawy to luksus. Pociągi są klimatyzowane, jeżdżą co dziesięć minut, podróż trwa dwadzieścia minut. W sumie od wejścia do pociągu do pojawiania się na wydziale mija koło czterdziestu minut! Podobno osoby mieszkające na Białołęce jeżdżą do pracy znacznie dłużej. Jak jest dobrze, to komuś to musi przeszkadzać! Staram się nie poruszać na tym służbowym blogu spraw “politycznych”. Ale od lat Wołomin stał się moją drugą małą ojczyzną. Artykuł, który dziś przeczytałem spowodował, że skoczyło mi ciśnienie. Córce da pracę, Rysio. Gdzieś do jakiegoś ministerstwa ją tam wrzuci.

ORCID

Wczoraj “zadano” mi pytanie (jestem kulturalny i dyskretny i nie wymieniam z imienia i nazwiska pytającej osoby) – kto stoi za systemem ORCID. No bo co to jest ORCID to każdy oczywiście wie. Wystarczy zajrzeć do Cioci Wikipedii. Dla tych, co nie lubią klikać na linki albo nie widzą linków cytuję Ciocię Wikipedię.

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich. ORCID jest odpowiedzią na zjawisko braku możliwości jednoznacznej identyfikacji autorów publikacji za pośrednictwem ich imion i nazwisk. To rozwiązanie przydatne m.in. we wszelkiego rodzaju analizach nauko- i bibliometrycznych autorów. Sprzyja organizowaniu nauki w przestrzeni elektronicznej.

Wiemy już jak za dawnych lat “czemu to służy”. A “kto za tym stoi”? Znowu zacytuję Ciocię Wikipedię.

ORCID jako organizacja non-profit dostarcza otwartego i niezależnego rejestru mającego docelowo stać się standardem w identyfikowaniu autorów i współautorów publikacji akademickich. Stan posiadaczy identyfikatora ORCID na styczeń 2019 to blisko 5 800 000 osób. Usługę przydzielania identyfikatorów zainicjowano w październiku 2012 roku. ORCID, Inc. to organizacja z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Zarządzana jest przez Radę Dyrektorów wybieranych spośród reprezentantów organizacji członkowskich. Obecnie jej głównym dyrektorem jest Laurel L. Haak. W skład organizacji wchodzą przedstawiciele środowisk naukowych, stowarzyszenia, wydawcy, firmy z branży IT i inne.

I jeszcze jeden cytat.

A prototype was developed on software adapted from that used by Thomson Reuters for its ResearcherID system.