O artykułach naukowych w materiałach konferencyjnych…

O monografiach już było. Nie tylko w kontekście ich liczby ale także w aspekcie listy wydawnictw. Czas na powtórkę z rozrywki czyli tekst dotyczący artykułów naukowych. Paragraf 8 punkt 1) rozporządzenia stanowi co następuje.

§ 8. Oceny poziomu naukowego prowadzonej działalności naukowej w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych dokonuje się z uwzględnieniem następujących rodzajów osiągnięć naukowych:
1) artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych i w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych, zamieszczonych w wykazie tych czasopism i materiałów sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy, zwanym dalej „wykazem czasopism”;

Pobieżna lektura tego punktu prowadzi do takiej refleksji – czyżby miał być tworzony wykaz wszystkich punktowanych konferencji na świecie? Ciekawe zadanie, tylko po co je stawiać i realizować? Do rozporządzenia ukazał się przewodnik, w którym na stronie 31 na temat wykazu czasopism i konferencji czytamy:

recenzowane materiały z konferencji międzynarodowych, którym w bazie informatycznych konferencji naukowych The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE) przyznano kategorię co najmniej C;

Nie wie lewica co czyni prawica? Czy prawdą jest więc to, o czym mówiłem na seminarium, a co jest zapisane w przewodniku, że “punktować” będą jedynie konferencje informatyczne czyli konferencje dla informatyków?
Jeszcze ciekawiej jest z punktacją “artykułów konferencyjnych” za lata 2017 i 2018. Wychodzi na jaw kolejna sprzeczność, tak jakby zupełnie inne osoby pisały rozporządzenie a inne przewodnik. W rozporządzeniu czytamy:

§ 34. W ewaluacji przeprowadzanej w 2021 r.:
4) całkowitą wartość punktową artykułu naukowego opublikowanego w latach 2017 i 2018 w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej ustala się zgodnie z wykazem czasopism sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy i udostępnionym przez ministra w 2019 r.

W przewodniku jest zaś na stronie 41 czarno na białym:

Tę samą liczbę punktów – czyli 15 – uzyska również artykuł naukowy, który w ostatecznej formie został w latach 2017-2018 opublikowany w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych uwzględnionych w głównej kolekcji bazy Web of Science: Core Collection. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, ponieważ wykazy tworzone na podstawie uchylonych przepisów nie obejmowały materiałów z konferencji międzynarodowych.

Otwarte więc pozostają dwa pytania.
Czy i jak będą zaliczane w 2021 punkty za materiały konferencyjne z lat 2017 i 2018 indeksowane w WoS.
Czy i jak będą punktowane artykuły konferencyjne z lat 2019 i 2010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *