Odwrócony trend?

Wszystkie kolejne wersje Windows i programów miały coraz większe wymagania sprzętowe. Często rodziło to dla użytkowników konieczność wymiany lub przynajmniej rozbudowy sprzętu. A już przed laty Ralph Gomory z IBM stwierdził, że jednym sposobem na to, by komputery działały szybciej jest obarczanie ich mniejsza liczbą operacji. Okazuje się, że Windows 8 ma mniejsze wymagania sprzętowe od poprzednika. Trudno jest dogodzić wszystkim – ucieszą się użytkownicy, zmartwią być może producenci.

Przybytek…

Podobno od przybytku głowa nie boli. Podobno… Ale jeśli na jednej uczelni działa na różnych wydziałach kilka różnych systemów obsługi dziekanatu to ból jest wielki i to nie tylko głowy. Na Politechnice Warszawskiej jest tych systemów zdecydowanie dużo.

WIP to pewnego rodzaju ciekawostka na tej mapie – ten wydział używa chyba ciągle jeszcze systemu DeanEx w starej wersji i jednocześnie wdraża iSOD. Czy iSOD jest więc standardem uczelnianym? 13.04.2012 ukazało się Zarządzenie Rektora nr 027/2012 w sprawie realizacji projektu pilotażowego wdrożenia Uczelnianego Systemu Obsługi Studiów (USOS) w PW w ślad za którym ujrzała światło dzienne Decyzja Rektora nr 039/2012 z dnia 17/05/2012 w sprawie powołania zespołów wdrożeniowych i zespołów wsparcia realizacji projektu pilotażowego wdrożenia Uczelnianego Systemu Obsługi Studiów (USOS) w PW na… trzech wydziałach: IŚ, SiMR oraz MiNI. Ponieważ swój system ma (???) Wydział Elektroniki (serwer dydaktyczny WEiTI, ERES2 – system obsługi studiów elastycznych), a na kilku wydziałach chyba (???) dogorywa jeszcze DOS’owy SOD jest tych systemów dokładnie siedem. Magic seven?

Windows na nowo?

Odbyła się światowa premiera Windows 8. Czy jest to rewolucja czy może odgrzewanie kotleta? Office 2013 ma nieco inny wygląd niż poprzednicy, ale w edytorze tekstu pojawiają się na przykład przy formatowaniu czcionki i akapitu dokładnie te same okienka co 10 lat temu. Jak to wygląda w Windows 8?