Kilka słów na e i k

Wczoraj w kuluarach pewnego służbowego zebrania został poruszony temat potencjalnych i kolejnych zmian organizacyjnych na wydziale czyli czekającej nas komasacji i kolektywizacji. Nie skwitowałem tego moim ulubionym powiedzeniem, że od mieszania herbaty bez cukru nie stanie się ona słodsza. Pojechałem zdecydowanie grubo i po bandzie rzucając pytanie czy w tym procesie będzie grana eugenika czy eutanazja, a może sięgniemy po eksterminację. Jeden z moich Kolegów przypomniał mi mojego ulubionego Orwella i używany przez niego termin ewaporacja. Ciocia Wikipedia twierdzi, że Orwell używał terminu ewapotranspiracja. W święta sięgnę po Rok 1984. A wieczorem zrozumiałem, że każdy scenariusz jest możliwy bo dziura jest dziurawa i gigantyczna!

Podczas wczorajszego służbowego zebrania padło także stwierdzenie dotyczące RAPORTU ROCZNEGO Z WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA UTRZYMANIE POTENCJAŁU BADAWCZEGO a konkretnie syntetycznego opisu zrealizowanych zadań badawczych objętych planem zadaniowo-finansowym z roku poprzedzającego rok złożenia raportu, ze wskazaniem najważniejszych osiągnięć naukowych i ich zastosowań praktycznych (wdrożeniowych) oraz zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę. Jak to się robi opisuje Komunikat w sprawie rozliczania środków finansowych przyznanych na działalność statutową – w ostatnim akapicie jest odniesienie do dwóch rozporządzeń. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 11 września 2015 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości dotacji i rozliczania środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich “objętość tekstu w odniesieniu do jednego zadania nie może przekraczać 500 wyrazów”. Można to przeczytać w załączniku 6 w punkcie B na stronie 17.

Jest oczywiście ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 21 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości dotacji i rozliczania środków finansowych
na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich
. Na stronie 4 jest 200 wyrazów, ale dotyczy to punktu C: Informacja o zadaniach zrealizowanych w ramach dotacji dla młodych naukowców. Dla każdego zadania podaje się nazwę zadania i jego cel oraz opis zrealizowanych prac. Objętość tekstu w odniesieniu do jednego zadania: maksimum 200 wyrazów.” W punkcie B nie ma takiej zmiany…

Wszystkich serdecznie przepraszam, że jestem nazwijmy to marudny i up…orczywy w dociekaniu prawdy. Przypominam wszystkim mój wpis z 10 kwietnia. Jeśli komuś nie chce się klikać cytuję ponownie to, co wówczas zacytowałem.

.
Trudno wyobrazić sobie, byśmy mogli zrobić jakikolwiek krok do przodu, jeśli nie przyznamy sobie szczerze, że bałagan, dezorganizację i ogólne rozwłóczenie w naszym państwie doprowadziliśmy do tego stopnia, że […]
[…] to nasza polska skłonność do robienia rzeczy bez należytego przygotowania i bez odpowiedniego zapasu czasu. Jak zwykle nie chodzi w tym o cechy charakteru jednostek, ale o to, że społecznie rzecz biorąc, jesteśmy wszyscy skłonni do działania nieprzygotowanego, improwizowanego i na ostatnią chwilę. W ten właśnie sposób działają najczęściej nasze mechanizmy administracyjne i państwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *