Kolejne zadziwienie

Pod koniec września miały miejsce posiedzenia dwóch ostatnich rad wydziału – tej ogólnej i naukowej. Przeszło i minęło to bez echa, cicho spokojnie. Ja też jak nie ja milczałem w tej sprawie, bo jest mi raczej bliżej niż dalej końca albo patrząc z drugiej strony początku. Końca pracy na uczelni, początku emerytury. Obawiam się, że naiwnym wydaje się, że wszystko pozostaje bez zmiany, choć zmiany są fundamentalne. § 23 punkt 4 stanowi: “Kolegialnym ciałem opiniodawczo – doradczym dziekana jest rada wydziału.” Po pierwsze ciałem a nie organem a po drugie opiniodawczo doradczym a nie decyzyjnym. Przypominam więc wszystkim optymistom – wiążące decyzje odnośnie nas będą zapadać poza wydziałem, zewnętrznie do wydziału. W pierwotnej wersji statutu była rada dziekańska. Rada wydziału przestaje być radą wydziału, pozostaje jedynie stara nazwa, która znaczy zupełnie coś innego i najwyższy czas jest zdać sobie z tego sprawę! Co może rada wydziału precyzuje § 58, który zacytuję poniżej w całości.

1. Na wydziale kolegialnym ciałem opiniodawczo – doradczym dziekana jest rada wydziału.
2. Rada wydziału , w zakresie objętym działalnością wydziału:
1) uczestniczy w ustalaniu ogólnych kierunków działalności i strategii rozwoju wydziału;
2) wyraża opinię we wszystkich sprawach wskazanych przez dziekana oraz w sprawach przewidzianych w statucie i innych aktach prawa wewnętrznego lub skierowanych do zaopiniowania przez organy Uczelni lub osoby sprawujące funkcje lub zajmujące stanowiska kierownicze;
3) wyraża opinię wspólnoty wydziału we wszystkich sprawach jej dotyczących;
4) opiniuje kandydatów na funkcje kierownicze na wydziale z wyłączeniem funkcji dziekana;
5) uczestniczy w opiniowaniu:
a) wniosków w sprawie tworzenia i znoszenia studiów na kierunkach prowadzonych na wydziale,
b) programów studiów, studiów podyplomowych (w tym planów studiów i zakładanych efektów uczenia się),
c) zasad i trybu przyjmowania na studia prowadzone na wydziale.
3. Rada wydziału może uchwalić, w razie potrzeby, regulamin działania rady wydziału.
4. Opinie w sprawach osobowych rada wydziału wyraża w formie uchwały podjętej w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów ważnych.
5. Członkowie rady wydziału mają prawo występowania z interpelacjami do dziekana.

Zwracam uwagę na jeden uroczy szczegół – “nowa” rada wydziału nie opiniuje kandydata na dziekana! No bo dziekana już nie będzie wybierać wydziałowe kolegium elektorów. To se ne vrati! Mam nadzieję, że to do wszystkich już wkrótce dotrze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *