O egzaminach dyplomowych…

To, jak wyglądają pandemiczne egzaminy dyplomowe reguluje Zarządzenie 26/2020 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 4 maja 2020. Piszę o tym z opóźnieniem, bo dopiero tydzień temu zapoznałem się jako recenzent dwóch prac z procedurą w pełnej krasie. Zacznijmy od… Zasad Techniki Prawniczej. Mamy kolejno następujące jednostki redakcyjne aktów prawnych :
1.       Artykuł Art. 1
2.      Paragraf –  § 1
3.      Ustęp1.
4.      Punkt – 1)
5.      Litera – a)
6.      Tiret – „-” (czyta się: tiret pierwsze, tiret drugie itd.)
Tak więc załączniku 1 w drugim paragrafie, ustępie czwartym czytamy co następuje.

Przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego student jest zobowiązany do przygotowania pomieszczenia spełniającego następujące warunki:
1) pomieszczenie musi być zamknięte na czas trwania egzaminu;
2) w pomieszczeniu, w którym student przebywa w trakcie egzaminu nie mogą znajdować się inne osoby;
3) w pomieszczeniu, w którym student przebywa w trakcie egzaminu nie mogą się znajdować inne urządzenia elektroniczne (komputery, tablety, telefony, dyktafony, urządzenia radiowe itp.) poza komputerem służącym dyplomantowi do udziału w egzaminie.

Po co te wszystkie punkty? Odpowiedź jest bardzo prosta. Aby zdalny egzamin przypominał ten z przestrzeni rzeczywistej czyli aby odpowiedzi na pytania pozwalały na rzetelną ocenę efektów uczenia się. Na sali jest tylko komisja i student. A student nie może korzystać z żadnej formy “pamięci zewnętrznej”. Czy te trzy punkty w pełni “załatwiają” sprawę? Bynajmniej. Po pierwsze trzeba dodać do tego wymóg współdzielenia całego ekranu podczas całego egzaminu. A po drugie… Co z klasycznymi kartkami papieru, które można gustownie oprzeć o ekran laptopa poniżej kamery? Kartki papieru nie są wymienione na liście wymagań, a co nie jest zakazane jest przecież dozwolone. A poza tym… Nie jest chyba możliwe sprawdzenie, czy tych karteczek nie ma… A spełnienie tych warunków jest bardzo ważne – naruszenie dokładnie opisuje ustęp 5.

Stwierdzenie przez Komisję naruszenia warunków z ust. 4 skutkuje przerwaniem egzaminu dyplomowego i jest równoznaczne z zakończeniem egzaminu z oceną niedostateczną.

Jest jeszcze ustęp 6, moim zadaniem najbardziej zabawny, opisujący obowiązki studenta przed rozpoczęciem egzaminu dyplomowego.

Przed rozpoczęciem egzaminu dyplomowego student ma obowiązek:
1) okazać do kamery dokument tożsamości pozwalający na ustalenie i potwierdzenie tożsamości studenta; w wypadku braku możliwości jednoznacznej weryfikacji tożsamości studenta przystępującego do egzaminu komisja nie przeprowadza egzaminu dyplomowego;
2) oświadczyć, że wyraża zgodę na rejestrowanie przebiegu egzaminu do celów dokumentacji przebiegu egzaminu dyplomowego;
3) przedstawić kamerą pełny obraz pomieszczenia, w którym znajduje się student (np. obrót kamerą o 360 stopni);
4) oświadczyć do kamery, że zna, rozumie i akceptuje warunki przeprowadzania egzaminu, oraz że spełnił warunki określone w ust. 4;
oświadczyć, że zna zasady przeprowadzania egzaminu i jest zdolny do uczestnictwa w egzaminie.

Szczególnie bawi mnie to okazywanie do kamery dokumentu tożsamości. Przypomina mi to legitymowanie przez milicjantów w głębokim PRL – dowodzik obywatelu proszę okazać… Na sali nigdy nie legitymowaliśmy dyplomanta, bo… Powinien go rozpoznać chociaż promotor pracy dyplomowej. Jeśli promotor nie zna swojego dyplomanta to… jest grubo, oj bardzo grubo…
Trzy oświadczenia są dosyć naturalne choć na sali nigdy nie wymagaliśmy oświadczenia dotyczącego “zdolności uczestnictwa w egzaminie”. Zabawne jest to przedstawienie kamerą całego pomieszczenia. Rozumiem, że w poszukiwaniu źle ukrytego drugiego komputera…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *