Kij w mrowisko?

Na wczorajszej radzie zostało zapowiedziane specjalne posiedzenie poświęcone jedynie sprawom kształcenia. Bardzo się cieszę, bo postulowałem to od dawna. Widać problemy na tyle nabrzmiały, że nie da się ich już dłużej nie dostrzegać. Jak zwykle wychodzę przed szereg i nie proszony zabieram głos w dyskusji. Mój głos wynika z zapisu, który być może pojawi się w ostatecznej wersji ustawy 2.0.

dyplomy
Nie będę owijał w bawełnę. Postuluję na studiach pierwszego stopnia likwidację prac dyplomowych i specjalności. Argumentacja jest prosta. Tego typu krok rozwiązuje wiele problemów, które non stop powracają w dyskusjach. Jest jedno ale. Oczywiście jeśli uzyskanie akredytacji KAUT o którą zbiegamy będzie wymagało dyplomowania także na poziomie inżynierskim wycofuję część mojego pomysłu dotyczącą dyplomów. Mam nadzieję, że KAUT nie będzie domagał się co najmniej na specjalności na studiach pierwszego stopnia.

Szkoda…

Szkoda, że na dzisiejszej radzie poza kilkoma ogólnymi uwagami nie wywiązała się żadna poważna dyskusja na temat nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Mam świadomość i sam o tym pisałem, że trudno jest przebrnąć przez 175 stron przepisów. Ale z drugiej strony powstał portal konstytucjadlanauki.gov.pl gdzie jest kopalnia wiedzy na temat nowej ustawy. Prawdopodobnie będzie trudno każdemu przebrnąć przez 78 stron uzasadnienia do projektu. Na pewno jednak każdy da radę zapoznać się z broszurą informacyjną o reformie.

broszura-kdn