Dosyć jednoznacznie wypowiedziałem się na temat tego, że w rozporządzeniu prawo działa wstecz. Przypominam – § 34. dotyczy ewaluacji przeprowadzanej w 2021 r. Liczba punktów przyznawana za autorstwo artykułu naukowego zależy od tego, gdzie został on opublikowany. Jeśli w czasopiśmie naukowym to jest ona zgodna z tak zwanym wykazem z 2017. Jeśli w recenzowanych materiałach z konferencji naukowych to jest a w zasadzie będzie ona zgodna z z wykazem czasopism który będzie udostępniony przez ministra w 2019. Nie mogę tu nie dodać, że za monografie z lat 2017 i 2018 punktacja będzie zgodna z wykazem wydawnictw z 2019 roku, o którym to wykazie już pisałem. Oficyna Wydawnicza PW ma oczywiście 80 punktów. To jest w rozporządzeniu z 22 lutego, które ukazało się 28 lutego a co opisałem w przestrzeni publicznej na początku marca. Co na to przewodnik, który ukazał się 7 marca? Na stronie 51 możemy przeczytać:
Ponadto, za autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w latach 2017 – 2018 w czasopiśmie naukowym ujętym w tych latach w bazach: 1) Scopus – jeżeli posiada status czasopisma aktywnego, 2) Science Citation Index Expanded, 3) Social Sciences Citation Index, 4) Arts & Humanities Citation Index, 5) Emerging Sources Citation Index – i nieujętym w ww. wykazie czasopism naukowych, przyznaje się 15 pkt. Taka sama liczba punktów (15) jest przyznawana za autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w latach 2017 – 2018 w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych uwzględnionych w bazie czasopism i abstraktów Web of Science Core Collection.
Niesamowite! Rozdarłem się kilka dni temu pisząc jednoznacznie co sobie myślę o prawie działającym wstecz, które „dodaje” punkty za monografie a kasuje za „artykuły” z WoS i jest już zmiana. Obiecuję więc solennie, że będę dalej tropił wszystkie zadziwiające kwiatki z rozporządzenia, komentarza i przewodnika.