ORCID a ewalucja

Ponieważ dostałem z tego wydziału pytanie dotyczące ORCID i repo poza odpowiedzią 1:1 dzielę się moimi przemyśleniami w przestrzeni publicznej. Być może to co mam do powiedzenia na ten temat może się komuś przydać.

Od zawsze byłem zwolennikiem tego, aby każdy uczony sam mógł “czuwać” nad swoim dorobkiem i podawać dane bibliograficzne swoich publikacji. Potrafimy nad tym zapanować tworząc bibliografie do naszych artykułów naukowych i monografii. Co więcej te artykuły przepisujemy i wykonujemy do nich rysunki sami. Odpada więc miły argument troski o czas uczonych, żeby go nie marnowali wpisując dane o publikacji – jakby go nie marnowali wysyłając male z danymi a potem sprawdzając co zostało wpisane i nanosząc poprawki.

Od kiedy powstało uczelniane repo walczyłem o prawo do podawania danych o własnych publikacjach. Przegrałem, ale zupełnie przypadkowo jestem zwycięzcą ze względu na zapisy nie tyle w rozporządzeniu o ewaluacji co w przewodniku. Zacytuję poniżej to, co jest na stronie 19

Informacje dotyczące monografii i artykułów mają obowiązek wprowadzać do ORCID bezpośrednio osoby prowadzące działalność naukową. Innymi słowy, każda osoba prowadząca działalność naukową, jeżeli chce aby jej osiągnięcia mogły być uwzględniane w ewaluacji, musi posiadać identyfikator ORCID i za pomocą tego identyfikatora dokonywać bieżącej aktualizacji swoich osiągnięć publikacyjnych. Z systemu ORCID informacje o osiągnięciach publikacyjnych są następnie pobierane przez system POL-on na potrzeby dokonania ewaluacji. Osiągnięcia inne niż publikacje są zgłaszane bezpośrednio do systemu POL-on przez kierownika podmiotu poddającego się ewaluacji – na bieżąco, nie zaś (tak jak ma to miejsce obecnie) raz na cztery lata. Podsumowując, w przeciwieństwie do dotychczasowego modelu ewaluacji, która brała pod uwagę zgłoszenia dokonywane przez jednostki naukowe w formie ankiety wypełnianej raz na cztery lata (co generowało w tym okresie istotne obciążenie pracą administracyjną w tych jednostkach), nowy model ewaluacji zakłada, że dane te są wprowadzane do systemu POL-on na bieżąco przez osoby kierujące podmiotami (w praktyce obowiązek ten może zostać oczywiście przekazany wydelegowanym do tego działania pracownikom np. Działu Nauki, a kierownik podmiotu będzie jedynie zatwierdzać efekty ich pracy) oraz przez samych pracowników prowadzących działalność naukową (są zobowiązani do samodzielnego wprowadzania danych o swoich publikacjach do systemu ORCID).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *