Jak będzie – po trzecie

Pierwsze dwa punkty były raczej oczywiste i bezdyskusyjne. Po trzecie na pewno wzbudzi kontrowersje. To trzecie to skale i wagi. Podobno mają zniknąć listy czasopism. Będzie jedna w której czasopisma będą miały punkt w skali 0-100. Tu zaczyna się jazda… Jakie będą kryteria przyznawania tych punktów? W jakiej skali czasu będą one stałe? Czyli jak często będzie zmieniana ta punktacja? A może punkty będą zmienne w czasie zależnie na przykład od IF czyli Impact Factor. Skala liczby punktów przydzielanych czasopismom jest powiedzmy do ogarnięcia jakimiś formułami i wzorami. Ale jak na tej skali umieścić monografie? I oczywiście wybitne monografie? Tu wchodzimy lekko w świat współczynników wagowych.
Ćwiczymy to na co dzień oceniając Studentów. Najpierw punkty przydzielane do zadań ze sprawdzianów. To jest jeszcze proste, jak w przypadku czasopism. Ale jak “zważyć” sprawdzian i pracę domową? Idąc dalej jakie wagi przyczepić przy ustalaniu oceny łącznej? Wiem, wiem – wsadzam kij w mrowisko! Wróćmy więc na grunt ocen jednostek naukowych.
W obecnej wersji rozporządzenia do każdej z kategorii ocen “podczepione” są dosyć arbitralne wagi. Pamiętam sytuację sprzed bodaj ośmiu lat, gdy znakomitą ocenę otrzymała jednostka badawczo rozwojowa w zasadzie nie publikująca a mająca olbrzymie zlecenia z tak zwanego przemysłu. Już na etapie jednorodnych w przynajmniej w teorii publikacji można stwierdzić, że publikacja publikacji nie jest równa, nawet jeśli dają tyle samo punktów. Można “od tyłu” policzyć ile złotych jest wart punkt z publikacji w czasopiśmie.
Tu na pewno nie będzie sprawiedliwie. Ważne więc, żeby było uczciwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *