Patos…

Zacznę od środka, czyli od patosu. Zgodnie z definicją ze Słownika Języka Polskiego patos to:

1. nastrój powagi, którym są nacechowane sprawy mające wielkie, historyczne znaczenie; podniosłość, wzniosłość;
2. wzniosły ton, styl, sposób mówienia lub pisania, pełen powagi, potęgujący intensywność stanów emocjonalnych;
3. przemawianie ze sztucznością i przesadą, używanie górnolotnych, pełnych przesady wyrażeń

Osobiście nie jestem miłośnikiem patosu. Jeśli używam patosu to najczęściej w sposób ironiczny, sarkastyczny. Czysty patos pozostawiam dla stanów i sytuacji krytycznych takich jak na przykład wojna, a z takimi chyba jeszcze nie mamy do czynienia. Moim skromnym zdaniem Przemówienie Pana Ministra Gowina wygłoszone podczas inauguracji roku akademickiego miało elementy patosu.

Zwracając się do studentów, Gowin powiedział, że Konstytucja dla Nauki doprowadzi do podniesienia poziomu jakości kształcenia, co będzie oznaczało również podniesienie poziomu wymagań egzaminacyjnych.
“Chcę powiedzieć, zwłaszcza studentom pierwszego roku, że to jest naprawdę bardzo dobra wiadomość. Czas studiów jest okresem wyjątkowym w życiu, który wypełni oczywiście nie tylko nauka i zajęcia. Życzę wam, żebyście spotkali wielu wspaniałych ludzi na swojej drodze, wielu mistrzów wśród waszych naukowców, wielu przyjaciół. To jest czas, kiedy +ładujecie akumulatory+ na całą drogę zawodową. Trzeba naprawdę wykorzystać ten czas jak najlepiej. (…) Skoro Konstytucja dla Nauki rysuje taką ścieżkę podnoszenia poziomu kształcenia i badań naukowych, to musi być też ścieżka podnoszenia wymagań. Wierzę, że będziecie w stanie temu sprostać” – mówił.

Konstytucja dla Nauki doprowadzi do podniesienia jakości kształcenia i poziomu wymagań egzaminacyjnych. Piękne, patetyczne zdanie. A jak wygląda rzeczywistość tu i teraz? Jak na jakość kształcenia wpływa zwiększenie liczebności grup zajęć komputerowych? Oczywiście jestem gotowy w każdej chwili podnieść poziom wymagań zaliczeniowych, mówiąc za Panem Ministrem Gowinem: “Wierzę, że będziecie w stanie temu sprostać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *