Lambda czyli raz jeszcze o egzaminach dyplomowych…

Wiem, to staje się nudne! Ile razy można odgrzewać starego kotleta? Odpowiedź jest bardzo prosta – tyle i le trzeba i ani razu więcej.
Dla nowych czytelników powtórzę moje zdanie na temat tak zwanych egzaminów dyplomowych. Powinna to być obrona pracy dyplomowej a nie egzamin, ale… czy nowa ustaw to zmieni? Po czterech latach raczej ciężkich studiów w kilka minut trzeba odpowiedzieć poprawnie w sposób ustny na cztery pytania. Gdy pytam się moich zrównoważonych budowlano Studentów o cokolwiek z MES w czerwcu, a styczniu prowadziłem z tego zajęcia to w przypadku problemów zadaję proste pytanie – “co za idiota zaliczył Wam metody obliczeniowe”. Nikogo nie obrażam, bo tym idiotą jestem ja. Nie akceptuję tego, że w styczniu wszyscy wszystko wiedzieli a potem ta wiedza zgodnie z teorią wielu Z wyparowała. I co z tego, że tego nie akceptuję? Alternatywą jest zestaw stałych pytań i losowanie. Kiedyś proponowałem test z całości. Mój pomysł odpadł w przedbiegach, bo egzamin ma być ustny.
Kilka lat temu była ostra jazda z okazji jętki i stolca. Dzisiaj pojawił się problem z lambda. Od czego zależy lambda. Moim skromnym zdaniem lambda zależy od… rodzaju materiału. Cecha materiałowa zależy od rodzaju materiału! A od czego na Boga zależy gęstość materiału?
Lambda (nie lambada…) to współczynnik przewodzenia ciepła. Jest drugi podobny współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła. Przenikanie, przewodzenie… Podczas egzaminu łatwo się pomylić, więc warto… być człowiekiem i podać Studentowi koło ratunkowe. U zależy od lambda ale i od grubości przegrody! Ponieważ mam konotację mechaniczną to z tym jest tak jak z liną – gruba ze słabego materiału może być mocniejsza od cienkiej z wytrzymałego!
U zależy więc od lambda czyli materiału i grubości przegrody. Lambda jest cechą materiałową i zależy od rodzaju materiału. Od czego jeszcze zależy lambda? Zależy od tego, co rozumiemy pod słowem zależy. Na zajęciach z metod obliczeniowych pokazuję Studentom poniższy rysunek. Metale przewodzą ciepło lepiej niż gazy! Ale raz jeszcze – stała materiałowa zależy od rodzaju materiału! Znalazłem artykuł na temat tego, jak lambda zmienia się dla drewna zależnie od temperatury. Niewiele…
Murator napisał też o zmiennym współczynniku lambda w kontekście ocieplania styropianem. Nie ma sprawy… Jak zamiast powietrza będzie woda to lambda będzie większe. No to mam podobne pytanie. Od czego zależy wytrzymałość na ściskanie betonu? Od tego ile ukradziono ba budowie cementu! Albo przy jak bardzo ujemnej temperaturze dojrzewał beton. Nie ma sprawy, jestem otwarty, ze mną można porozmawiać także o patologiach!
Być może komuś się źle przeczytały i zrozumiały pewne ulubione dla inżynierów warunki techniczne. Są różne Umax dla różnych temperatur ti, ale ti to temperatura internal, wewnętrzna! Jeśłi dopuszczamy ti<8 C to U musi być mniejsze od 0.9 [jednostki]. a dla ti>18 C od 0.23 [jednostki]
Podsumowując – oczywiście Murator nie jest w żadnym wypadku wyroczną naukową, ale… To co jest tam na temat lambda warto przeczytać.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) charakteryzuje intensywność wymiany ciepła przez dany materiał. Substancjami najlepiej przewodzącymi ciepło są metale, najsłabiej gazy. Zazwyczaj materiały, które dobrze przewodzą prąd tj. miedź, aluminium, złoto czy srebro są również dobrymi przewodnikami cieplnymi, natomiast izolatory elektryczne (drewno, plastik, guma) słabo przewodzą ciepło. Przewodność cieplna materiałów izolacyjnych rośnie wraz ze wzrostem temperatury, a metali maleje. Stopy różnych metali mają zwykle mniejszą wartość przewodności cieplnej niż ich składniki stopowe. Przewodność cieplna substancji niejednorodnych jest zależna m.in. od ich budowy, porowatości, ale przede wszystkim gęstości.

lambda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *