Rozporządzenie – prawo oczywiście działa wstecz

Ponieważ diametralnie zmieniają się skale punktowe rodzi się naturalne pytanie, jak będą brane pod uwagę dwa pierwsze i dwa ostatnie lata ewaluacji. Innymi słowy jak będą lub nie będą przeliczane różne skale. Wyobraźmy sobie, że w pierwszej części semestru stawiamy Studentom za sprawdziany oceny 2, 3, 3.5, 4, 4.5 i 5 a w drugiej punkty ze skali 0-20. Każdy normalnie myślący człowiek powie, że nie można dodawać ocen do punktów. Tak jak nie można dodawać wzrostu do wagi! Okazuje się, że można. Rozporządzenie w paragrafie 34.1 i 34.2 każe za artykuły opublikowane w latach 2017 i 2018 wziąć liczbę punktów z “wykazu z 2017”. Do tej ciekawostki dokłada się twórczo paragraf 36, który przytaczam w całości:

W ewaluacji przeprowadzanej w 2021 r. suma udziałów jednostkowych za uwzględniane w ocenie ewaluowanego podmiotu w danej dyscyplinie naukowej:
1) artykuły naukowe opublikowane w latach 2019 i 2020,
2) monografie naukowe, rozdziały w monografiach naukowych i redakcje naukowe monografii naukowych, opublikowane w latach 2017–2020
– nie może być większa niż 2-krotność liczby N, z wyłączeniem dyscypliny naukowej informatyka oraz dyscypliny naukowej informatyka techniczna i telekomunikacja.

Ponieważ istnieje limit 2N nie można raportować wszystkiego za wyżej oceniane lata 2019 i 2020. W tym wszystkim najciekawsze jest “wykluczenie” dwóch dyscyplin informatycznych. Otóż te dyscypliny wylobbowały sobie (kiedyś mówiło się załatwiły) sobie że tylko ich, informatyczne artykuły naukowe opublikowane w materiałach konferencyjnych są punktowane. Mogę się z tym nie zgadzać i oczywiście nie zgadzam się, ale dura lex sed lex. OK, nigdy już nie opublikuję żadnego artykułu naukowego w jakichkolwiek materiałach konferencyjnych, ale prawo nie może działać wstecz. Paragraf 34.4 stanowi:

całkowitą wartość punktową artykułu naukowego opublikowanego w latach 2017 i 2018 w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej ustala się zgodnie z wykazem czasopism sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy i udostępnionym przez ministra w 2019 r.

Tłumacząc łopatologicznie – punktowane będą tylko te artykuły naukowe opublikowane w materiałach konferencyjnych, które to materiały znajdą się w wykazie. A ponieważ w wykazie znajdą się jedynie materiały z konferencji informatycznych moje punkty zostały zręcznie wyzerowane. Proponuję pójść dalej, nie lękajcie się ustawodawcy. Wyzerujmy wszystko wszystkim za wyjątkiem kilu wybranych, priorytetowych dyscyplin…

PS. Ponieważ pojechałem na ostro, grubo i po bandzie to sięgam do źródła, którym jest Rozporządzenie MNiSW z dnia 7.11.2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Poz. 2152). Dla nie lubiących klikania i samodzielnego czytania dokumentów cytuję:

§ 6. 1. Wykaz czasopism obejmuje:
1) […]
2) recenzowane materiały z konferencji międzynarodowych, które zostały ujęte w międzynarodowej bazie DBLP Computer Science Bibliography, w przypadku konferencji uwzględnionej w The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE);

Wszystkich zainteresowanych informuję, że w bazie DBLP Computer Science Bibliography nie ma żadnej “naszej” konferencji. Co należało udowodnić… Wszystkie punkty za konferencje indeksowane w WoS po prostu zostały wyzerowane, skasowane, zanihilowane. Kropka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *