Jak i kiedy uczą się Studenci…

Można sobie wyobrazić wykonanie niektórych prac typu sprzątanie na ostatnią chwilę. W budownictwie nie da się oszukać i przyspieszyć pewnych procesów. Beton jak to się ładnie mówi “wiąże” i to wymaga czasu. Warto to zrozumieć i przyjąć rozumnie do wiadomości już na samym początku studiów. Będzie wtedy wszystkim prościej i przyjemniej. Podobnie jest z uczeniem się. Pokazałem z czego uczą się Studenci. Czas na odpowiedź na pytanie jak czyli kiedy uczą się Studenci.
Prawdopodobnie można się czegoś “wyryć” na pamięć na pięć minut przed sprawdzianem. Nie wiem, bo nigdy tego nie robiłem. Nie da się jednak materiału z pięciu tygodni zajęć wymagającego zrozumienia “ogarnąć” w jedną noc przed sprawdzianem. Nie da się tak, jak beton, który mimo naszych starań nie “zwiąże” w pięć minut!
Zajęcia z Mathcada wymagają systematyczności. Materiał z pierwszego zajęć wykorzystywany jest na drugich, z drugich na trzecich. Jeśli ktoś nie rozumie nic z pierwszych czterech zajęć to piąte są dla niego zupełnie bezużyteczne, jak dla mnie na przykład z gramatyki języka chińskiego. Mathcada nie można się nauczyć na pamięć jak odpowiedzi na pytania z testu, Mathcada trzeba zrozumieć. Rozpaczliwe próby nadrobienia pięciu tygodni w tę jedną ostatnią noc dla większości kończą się klęską, która dla prowadzących była do przewidzenia. Poniższe obrazki z Google Analytic pokazują, kiedy Studenci oglądali materiały wideo w grudniu i styczniu.

gru

sty

Dwa piki z pierwszych dni grudnia odpowiadają sprawdzianom z Excela. Potem do połowy stycznia jest cisza i spokój – odbywają się zajęcia z Mathcada, nikt poza prowadzącymi nic nie robi. Aktywność zaczyna się w połowie stycznia – to są sprawdziany. Kolejny wzrost aktywności w końcu stycznia to sprawdziany poprawkowe. Wyniki sprawdzianów pokazują, że nie da się w jedną noc nauczyć czyli zrozumieć tego, co było krok po kroku przedstawiane przez pięć tygodni. Wiedza bardzo bolesna, ale nikt tego nie ukrywał przez Studentami!

2 odpowiedzi na “Jak i kiedy uczą się Studenci…”

  1. Panie profesorze, ale po co mają coś robić studenci na wydziale mają zaliczać egzaminy, a nie uczyć się rozwiązywać problemów. Przecież mechanika konstrukcji jest na 3 roku, więc do tego czasu nie ma sensu nic programować. Metody numeryczne na WIL to jakaś farsa, a w BIM BAM BOOM nie trzeba myśleć tylko klikać 🙂

    1. Podobno kiedyś była taka praca dyplomowa, w której był tekst: celem pracy dyplomowej jest uzyskanie dyplomu. Niech żyje szczerość. Uczę się nie po to, aby się czegoś dowiedzieć, coś zrozumieć, ale żeby mieć papier i dzwoni przed nazwiskiem. Jakieś elementy programowania mogą być w mechanice teoretycznej i wytrzymałości materiałów. Programu numerków nigdy nie studiowałem. A jeśli chodzi o BUM to przeraża mnie, że jest to kolejne narzędzie do bezmyślnego klikania. I chyba tam zawsze wszystko wychodzi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *